۵ ویژگی یک شرکت هلدینگ که برای شناخت همه‌جانبه باید آن را بدانیم

ویژگی شرکت‌های هلدینگ

برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در خصوص یک شرکت هلدینگ نیازمند شناخت ویژگی‌های آن است. طبیعتاً هر مدیر ارشد در سازمان هلدینگ در گام اول نیازمند شناخت عمیق از ویژگی‌های مجموعه تحت مدیریت خود است. در این مقاله ۵ ویژگی شرکت‌های هلدینگ که عموماً برای همه سازمان‌های از این دست صدق می‌کند را تشریح خواهیم کرد که در دستیابی به شناخت عمیق از سازمان مادر سودمند است. این ویژگی‌ها در شکل زیر نشان داده شده است.


نقشه‌های ذهنی هلدینگ

مدیران شرکت مادر، قواعد تجربی و مدل‌های ذهنی را در اختیار دارند که در تعبیر و تفسیر و ترکیب اطلاعات به آنها کمک می‌کنند. این قواعد و مدل‌ها به طور گسترده‌ای از تجربه مدیریتی مدیران ناشی می‌شود و اغلب در نظر غریبه‌ها همچون تعصبات و علاقمندی‌های آنها جلوه می‌کند.


این مدل‌ها فواید متعددی دارند که برخی از آنها عبارتند از:

 • ادراک فرصت‌های بهبود کسب‌وکار را شکل می‌دهند.
 • به شناخت آن صورت خارجی می‌‌دهند.
 • در جستجوی انواع مختلف کسب‌وکار بر می‌آیند.
 • مبنای عکس‌العمل‌های غیرارادی و پیش‌فرض‌های شهودی سازمان مادرند.
 • عمیقاً ارزش‌های اکتسابی و اهداف را بازتاب می‌دهند.
 • و راه‌های ترسیم خطوط کلی و مشخص کسب‌وکار در نزدیک شدن به اوضاعی خاص‌اند.

ساختارها، سیستم‌ها و فرایندهای مادری

ساختارها، سیستم‌ها و فرایندها در حقیقت ساز و کارهایی هستند که سازمان مادر از طریق آنها وظایف روزمره خود را انجام داده و به دنبال ارزش‌آفرینی هستند. برخی از مصادیق این حوزه عبارتند از:

 • سلسله مراتب سازمانی
 • فرایندهای انتصاب و ارتقا
 • سیستم‌ها و ساز و کارهای تصویب سرمایه
 • ساختارهای تصمیم‌گیری (کمیته‌ها، کارگروه‌ها و …)
 • ساز و کارهای هماهنگی یا ارتباط


هرچند طراحی رسمی این ساختارها و فرایندها می‌توانند مهم باشند، اما در اغلب موارد، نحوه تعامل مدیران در درون ساختار یا فرایند خاص یک شرکت نسبت به شرکت دیگر است که نقش مهمی را بازی می‌کند.

وظایف، خدمات مرکزی و منابع

وظایف، خدمات مرکزی و منابع، بخش‌های ستادی و ارزیابی‌های مرکزی بنگاه مادرند که از تلاش‌های مدیران صف در ارزش‌آفرینی پشتیبانی می‌کنند. به بیان دیگر انجام بسیاری از امور و فعالیت‌ها در شرکت‌های تابعه به صورت مجزا مقرون به صرفه نیست و چنانچه این دست خدمات در سازمان مادر متمرکز شود دارای مزایایی از جمله صرفه‌جویی در مقیاس است. لذا یکی از ویژگی‌های شرکت هلدینگ وظایف و خدمات مرکزی است.


برخی از سازمان‌های مادر، وظایف و خدمات مرکزی وسیعی دارند و برخی دیگر در حد توان و مقدورات. منابع، مجوزها، حقوق انحصاری اکتسابی سازمان مادر، برند بنگاه مادر، روابط خاص دولتی، دسترسی به اموال کمیاب یا دارایی‌های مالی از این جمله‌اند.

کارکنان و مهارت‌ها

منبع اصلی ارزش‌آفرینی در سازمان مادر کارکنان آن و مهارت‌ها و قابلیت‌های آنان می‌باشد. در حقیقت اگر سازمان مادری موفق عمل می‌کند این کارکنان آن هستند که این موفقیت را ایجاد کرده‌اند و برعکس مهمترین دلیل عملکرد ضعیف یک شرکت مادر کارکنان آن هستند.


سازمان‌های مادر اغلب به این دلیل ارزش‌آفرینی می‌کنند که کارکنانی با تخصص‌های منحصر به فرد در اختیار دارند. شناخت کاکنان یک شرکت هلدینگ و مهارت‌ها و توانمندی‌های آنان کمک بسزایی در شناخت آن خواهد کرد.

در اینجا بین مفهوم نقشه‌های ذهنی سازمان مادر و مهارت در انجام وظایف در یک شرکت هلدینگ یک همپوشانی وجود دارد که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

قراردادهای عدم تمرکز

همانگونه که می‌دانید یک مجموعه هلدینگ تشکیل شده از یک شرکت مادر و چند شرکت تابعه. اینکه چه بخشی از اختیارات و مسئولیت‌ها در سازمان مادر متمرکز است و چه بخشی از آن به شرکت‌های تابعه تفویض می‌شود را «قراردادهای عدم تمرکز» تعیین می‌کند. در حقیقت سازمان مادر به طور معمول از طریق این قراردادها نفوذ خود را تأمین می‌کند و مواردی را تعریف می‌کند که به طور معمول به مدیران کسب و کار واگذار می‌شود.


این قراردادها در قالب حدود اختیارات، شرح شغل‌ها و بیانیه‌های رسمی به کسب و کارها ابلاغ می‌شود. با این حال گاهی اوقات در فرهنگ روابط فیمابین مستتر است و صراحت کاملی ندارد. این قراردادها با اصول و سنت‌ها سر و کار دارد و پیوسته در موارد مشخص مورد آزمون قرار می‌گیرد.

خوب!

در این مقاله ۵ ویژگی یک سازمان هلدینگ معرفی و تشریح شدند. در یک مجموعه هلدینگ علاوه بر شرکت هلدینگ شرکت‌های تابعه هم وجود دارند و شناخت آنها نیز برای مدیریت مؤثر ضروری است. ویژگی‌های شرکت‌های تابعه یا همان کسب‌وکارهای سازمان مادر را در اینجا بخوانید.

سؤال جهت دانشپذیران دوره DBA: یک ویژگی به ۵ ویژگی فوق اضافه کرده و درباره آن یک پاراگراف توضیح بنویسید.

علی فردوسی جهرمی ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ۰ مدیریت هلدینگ

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.